Már három hónapja járok Kumonra, és nagyon boldog vagyok, hogy hároméves koromban elkezdtem.

2023-05-16

t f B! P L

A fiam hároméves korában kezdte el a Kumont, és már három hónapja. Eddig minden nagyobb stressz nélkül jól halad.

A Baby Kumontól eltekintve a három éves kor valószínűleg sok osztályban a Kumon elkezdésének minimális életkora. Ezért ezúttal szeretném elmagyarázni, hogyan halad a gyermek és hogyan fejlődik a Kumon első három hónapjában, és támpontot nyújtani azoknak, akik most kezdik el a Kumont, és azoknak a családoknak, akik szintén elkezdték a Kumont kisgyermekkorukban.

Remények a Kumonhoz való csatlakozás előtt

A családomban azt szerettük volna, hogy gyermekeink három tantárgyból tanuljanak Kumont: japán, számtan és angol. Nagy reményeket fűztem ahhoz, hogy a Kumon nagy hatással lesz a tanulásra minden tantárgyban.

Visszatekintve a saját tapasztalataimra, úgy éreztem, hogy nincs értelme további tantárgyakat hozzáadni a tanév közepén. Japánnal és matematikával kezdtem, majd angollal, de nem voltam hajlandó keményen dolgozni az angolon az általános iskolák szintjén, amikor a japán és a matematika már középiskolai szintre fejlődött.

Ezért már a próbaórán elmondtuk nekik, hogy azt szeretnénk, ha mindhárom tantárgyat megtanulnák. Volt azonban egy váratlan korlátja annak, hogy a Kumont már kora gyermekkorban elkezdtük.

Az angolt és a számtant nem lehetett a beiratkozás kezdetétől elkezdeni.

A Kumonban az anyag előrehaladását az ábécé betűi jelképezik. Én 5. osztályban kezdtem a Kumont, így emlékszem, hogy az első Kumon anyagaim D-s anyagok voltak (ami a 4. osztálynak felel meg).

A Kumonban azonban a legelső anyag ábécéje minden tantárgynál más és más.

A japán nyelv van előtérben, míg a 8A anyag a dalok lejátszásával kezdődik, és a nyomtatott feladatok megoldása sokkal később következik. Éppen ezért a tanárok azt javasolhatják, hogy ne a matematikával vagy az angollal kezdjünk, amikor a gyermek még nagyon kicsi.

Való igaz, hogy nehéz lehet őket bevezetni az angolba és a matematikába egy olyan szakaszban, amikor még nem tudnak beszélni. Egyetértettem ezzel a magyarázattal, és úgy döntöttem, hogy otthon kezdek el japánul tanulni.

Tehát mikor kezdjük el a matematikát és az angolt? Úgy tűnik, nincs szigorú döntés, de azt mondták, hogy akkor hívnak minket, amikor matematikából 6A-ra, angolból pedig 2A-ra fejlődtek japánul. Az én családomban azt javasolták, hogy akkor kezdjük el a próbamatematikát, amikor a gyerekek japánból 6A-ig jutottak.

A vélemények nagyon eltérőek arról, hogyan kell gondolkodni az angol oktatásról, különösen a korai években. Ha azonban a Kumont már korán elkezdi, nem feltétlenül a beiratkozáskor kell eldöntenie, hogy milyen álláspontot képvisel az angol oktatással kapcsolatban.

A ZunZun tananyagok létezéséről értesültem.

Egy másik dolog, amiről a Kumon megkezdése előtt nem tudtam, az a Zun Zun létezése volt.

A Zun-Zun a kézírás gyakorlására szolgáló anyag, amelyet az alábbiakban részletesebben ismertetünk. Mielőtt a tanulók ténylegesen betűket és számokat írnának, a vonalak helyes megrajzolását gyakorolják maguk.

A Kumon Zun Zun hatékonyságának áttekintése! Többet tesz, mint csak a kézírást fejleszti.

A ZunZun Z1-től Z3-ig elérhető, de körülbelül két hónap elteltével a kinyomtatott példányok már nem állnak rendelkezésre. Az osztályfőnök valószínűleg az igényeitektől függően adja majd választhatónak. Nem gyakran van lehetőségünk formális módon gyakorolni a kézírást, de a betűk gyors és pontos írásának képessége olyan készség, amely nem korlátozódik a Kumonra, és nem szabad alábecsülni, amikor az iskolában vagy a magolórában a táblára való írást vesszük fel. Valójában kellemes meglepetéssel tapasztaltam, hogy sokkal jobb lettem a sorok írásában, még rövid idő alatt is.

Előmeneteli jelentés a japán és a számtan tanulása után

Eddig a pontig elmagyaráztam azokat a területeket, amelyek eltértek attól, amire a Kumon megkezdése előtt számítottam. Jelenleg a japán nyelvet és a számtant tanulja, de voltak olyan területek, ahol könnyen, zökkenőmentesen haladt, és voltak olyanok, ahol könnyen elakadt az egyes tantárgyaknál. Innen fogok írni a benyomásaimról a tényleges Kumon-tapasztalatokról.

A japán nyelvben a háromszavas mondatok voltak a megakadási pontok

Japánban a háromszavas mondatok jelentettek nehézséget. A gyermekem fiú volt, és hajlamos volt kicsit lassan kitalálni a szavakat, de azt hiszem, hároméves korára mégis sok szót tudott produkálni. A két szavas mondatokat is elég könnyen megtanulta.

A háromszavas mondatokat viszont már nem volt olyan könnyű elsajátítani. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy amikor a gyerekeimhez beszélek, nem sokszor van lehetőségem három szónál hosszabb mondatokban beszélni. Nem könnyű azt mondani, hogy "Az alma finom", de az sem könnyű, hogy beszéljek hozzájuk, és azt mondjam, hogy "A piros alma finom". Ez egy olyan terület, ahol elég könnyen elakadhatunk, ha hároméves korban kezdjük a Kumont.

Az 1-től 10-ig terjedő számolási blokkok azonosítása a számtanban

A számtanban úgy tűnt, hogy a gyerekeknek nehézséget okoz az 1-től 10-ig való helyes felismerés, és meglepően gyorsan tudtak 1-től 10-ig sorrendben számolni, talán azért, mert úgy érezték, mintha egy gyermekdal énekelnének. Úgy tűnt azonban, hogy nehezen értették meg, hogy a "7" szimbóluma a "na".

Legalábbis a Kumonban a betűk szimbólumként való megértésének időzítése a számok esetében hamarabb kezdődik, mint a hiragana esetében. A japánban már vannak háromszavas mondatok, de a hiragana olvasása helyett a szülőkkel együtt hangosan olvasott mondatok árnyalása erősebb. A számok pedig a mindennapi életben sok helyen megtalálhatók, így a gyerekek számára sok lehetőség nyílik arra, hogy lássák és megpróbálják elolvasni őket.

Amennyire csak lehet, tanítsd meg gyermekednek, hogy melyik szimbólum melyik számot jelenti, a megfelelő pillanatban, amikor az érdekli. Lehet, hogy több tucatszor vagy százszor is elrontja, de ha ismételten megtanítod, fokozatosan látni fogod az eredményt.

Mostanra már túlléptünk az egyjegyű számokon, és több számmal foglalkozunk 30 körüli számokig, és ha egyszer túllépik a 10-et, a megértésük sokkal simább, mint korábban.

A számok felismerésével bővült a nem kognitív készségek oktatása

Amikor a gyerekek képesek számolni, jelentősen megnő a fogalmak száma, amelyeket kezelni tudnak.

A mindennapi beszélgetésekben a számok kezelésének képessége nagymértékben bővíti a beszélgetések körét. Hány uzsonnát eszel, hányszor csinálod, hány óra van a napnak? Ezek mind olyan fogalmak, amelyek a mindennapi életben fontosak, és dolgozhatsz azon, hogy segíts nekik megérteni ezeket, még akkor is, ha ők nem értenek téged.

Ugyanez elmondható az általános iskolai felvételi vizsgákról is az osztályteremben. A gyerekek képesek voltak túllépni azon, hogy egyszerűen csak számolási feladatokat tudjanak megoldani, és olyan játékokat játszottak, mint a backgammon és a kártya, és a "hány xxx" pontból kiindulva dolgoztak a rövid távú memóriájukon.

Minél fiatalabb a gyermek, annál fontosabbá válik a nem kognitív készségek fejlesztése. Ez azért van így, mert maga a tudás csak sokkal később válik hasznossá. A számfogalmak gyakorlása nagy szerepet játszik a nem kognitív készségek képzésében.

A szülők nem akarják, hogy gyermekeik ne szeressenek tanulni.

Felnőttként könnyű rossz képet kialakítani a tanulásról, de a gyerekeket a Kumon éppúgy érdekli, mint a játék bármely más formája. Lényegében az, hogy tudnak valamit, amit nem tudnak, egy szórakoztató cselekedet, és az ezzel járó verseny és a társas nyomás valószínűleg a tanulás ellenszenvének mintájához vezet. Tehát a legtöbb gyerek, aki újonnan tanul, nem is annyira nem kedveli a tanulást, bár az érdeklődésük lehet erős vagy gyenge.

Emellett az óvodákban és a bölcsődékben a gyerekek még nem kezdtek el komolyan tanulni, így kevésbé valószínű, hogy azok a tényezők, amelyek miatt nem szeretnek tanulni, felszínre törnek. Ezért ebben a szakaszban a szülők azok, akik a legnagyobb valószínűséggel okai a gyermek tanulással szembeni ellenszenvének.

Ahhoz azonban, hogy a kisgyermekeket rávegyük a Kumon tanulásra, a szülők részéről türelemre van szükség. Nekem magamnak nincs olyan munkám, amely sok túlórát igényel, és úgy gondolom, hogy több erőforrásom van arra, hogy a gyermekeimre fordítsam, mégis elég nehéznek találom, hogy rávegyem őket arra, hogy minden nap Kumonra járjanak. A terhek családon belüli megosztására biztosan szükség lesz. Otthon a férjemmel és a feleségemmel megosztom a gyerekek elhozásának és elvitelének, valamint az otthoni tanulásnak a felelősségét.

Következtetés.

Rájöttem, hogy a számtan az, ami rövid távon a leghatékonyabb. Ez igaz a kisgyermekkorban is, és még azután is, hogy kicsit idősebbek lesznek, úgy gondolom, hogy a Kumon egyértelmű előnye, hogy gyorsabban tudnak számolni.

Úgy gondolom azonban, hogy a japán nyelv az, ami hosszú távú hatást fog kifejteni. Úgy gondolom, hogy a mondatok gyors és pontos olvasása az életben is előny, nem csak a felvételi vizsgákhoz.

Remélem, hogy a jövőben is folytatni fogom a Kumonnal való foglalkozást.

QooQ