Milyen anyagból készült a Kumon Japanese D Ez a mondatértelmezéstől az olvasott szövegértésig tartó fejlődés egy szakasza.

2023-05-20

Japán (nyelv)

t f B! P L

Melyik évfolyamra való a Kumon japán D?

A Kumon D anyagai az általános iskolák 4. osztályának felelnek meg.

Ha a Kumont 2. vagy 3. osztályban kezdted el, akkor a D anyagokat általában 4. osztályban fejezed be. Ha egy család nagy erőfeszítéseket tesz a Kumonban, akkor akár már az 1. osztályban elérheti ezt a pontot. Ha ezt a pontot már az idősebb osztályokban elérték, az mind a család elkötelezettségét, mind a gyermek képességeit tekintve kiemelkedő.

Milyen anyagokat tartalmaz a Kumon japán D I?

A Kumon a hivatalos honlapján példákat ad tananyagaira. Először is nézzük meg a D I tananyagok leírását.

A Kumon japán DⅠ tanfolyam célja, hogy fejlessze az összetett mondatok témájának és elbeszélő részeinek gyors megértésének képességét, valamint a mondatban szereplő különböző információk pontos olvasását. Tanulja meg a mondatok tartalmának a téma szerinti rendszerezését, és vezesse be a "koherens megragadás" olvasási attitűdjét, amely a D II fő tanulási feladata. A 4. osztály 200 Kanji karakteréből 104 új Kanji karaktert tanulunk a szókincs bővítése érdekében. Ezenkívül a gyökökből kiindulva a D I-ben tanult kanjik átfogó áttekintésére kerül sor.

A C anyagban a fontos információk egyetlen mondatcsoportból való kiemelésére vonatkozó kérdések voltak, mint például az "5W1H" és a "kérdés és válasz"; a DII anyagban ezek a csoportok egyről többre változnak, és a DⅠ erre való felkészülés. Emellett megnőtt az anyagban tárgyalt kanji karakterek száma is.

Milyen típusúak a Kumon japán DII anyagok?

Folytassuk a DII tananyagok magyarázatának ellenőrzését.

A Kumon japán DII tananyagok a Kumon japán DII tananyagai az egyes témákhoz tartozó "klaszterek" egységeiben lévő mondatok tartalmának megragadására és a klaszterekben lévő mondatok tématudatossággal történő olvasására nevelnek. A negyedik osztályban a 200 Kanji karakterből 96 új Kanji karaktert tanulunk a szókincs bővítése érdekében. Emellett a tanulók a DII-ben tanult összes kanjit átismétlik, kiindulópontként használva a gyököket.

Folyamatosan lesznek kérdések a mondatok "összefüggő" rögzítésére.

Amire a Kumon japán D-ben szükség van, az magának az olvasásértésnek a fejlesztése.

A mondatok összefüggő módon történő megragadásának képessége, ha egészen pontosan belegondolunk, magának az olvasásértésnek a javulását jelenti.

A vizsgán például akkor tudsz japánból alapvető kérdésekre válaszolni, ha a kérdés előtt és után meg tudod érteni a szöveg lényegét. Ha a kérdés nehezebb, akkor az egész mondat lényegét kell megragadnod és megválaszolnod. Ha jól olvasott ember vagy, akkor a tartalomjegyzéket megnézve megértheted a könyv egészének lényegét, majd figyelmesen elolvashatod a szükséges részeket. Továbbá, ha egy bizonyos terület szakértője, akkor nemcsak a könyvet vagy cikket olvashatja el önmagában, hanem megértheti a cikk helyét az adott területhez kapcsolódó különböző tanulmányokban.

A koherencia növelése magának az olvasásértésnek a javulásához vezet. Ezért elmondható, hogy a DII-ben kezelt "mondatfoszlányokban való olvasás képessége" a legelső lépés az olvasásértés javításában.

A Kumon japán D-ben könnyű úgy érezni, hogy "nem értem a problémát?". Könnyű úgy érezni, hogy "Nem értem a problémát?

Az egyik probléma, amit gyakran hallani a D anyagok körül, hogy a gyerekek "nem értik a tartalmat, és csak lemásolják a problémamondatokat".

Egy felnőtt szemszögéből nézve természetes lehet, hogy egy mondat tartalmát úgy értjük meg, hogy azt összefüggő egészként ragadjuk meg. Ezért amikor látják, hogy egy gyermek olyan D anyagokon dolgozik, amelyek a tartalom megértését igénylik, először döbbennek rá, hogy a gyermek nem érti a szöveget olyan jól, mint ahogyan azt várják. Ráadásul a Kumon anyagok az alapok ismétléséről szólnak. Amikor elkezdik tesztelni a tartalom megértésének képességét, ami nem tudás, gyakran kételkednek abban, hogy az eddig alkalmazott Kumon-megközelítés hatékony lesz-e.

A tartalom megértése azonban nem egy olyan készség, amelyet a D-tanulási anyagok elején sajátítanak el, hanem egy olyan készség, amelyet a D-tanulási anyagok során sajátítanak el.

Sok gyermeket összezavarhat, mert az eddigiektől minőségileg eltérő módon kell használniuk az elméjüket. A Kumon azonban úgy véli, hogy nemcsak a tudás puszta memorizálása, hanem az elme használata, például a tartalom megértése is elsajátítható lépésről lépésre történő megközelítéssel és ismétléssel. Ahelyett, hogy megdöbbennének azon, hogy nem értették meg a tartalmat, inkább gondoljanak arra, hogy ezen az anyagon keresztül képesek lesznek megérteni a tartalmat.

A nagy mennyiségű információ feldolgozásában szerzett tapasztalatok vezetnek a Kumon japán D stratégiához.

A mondatok összefüggő egészként való felfogásának képességének elsajátítása érdekében hatékony, ha lehetőséget adunk nekik nagy mennyiségű információ feldolgozására.

Ha nincs nyomás alatt, akkor nem fogja felismerni a mondatok összefüggő egészként való feldolgozásának szükségességét. Ha ugyanis minden egyes mondatot az elejétől kezdve elolvas, akkor legalább azt megérti, ami abban az egy mondatban le van írva. Azok az emberek, akik összefüggően tudnak olvasni, úgy gondolhatják, hogy az ilyen módon történő olvasás túl sok időt vesz igénybe, és nem teszi lehetővé számukra, hogy helyesen értsék a mondat jelentését. De annak, aki nem tud összefüggően olvasni, mi a baj azzal, ha képes megérteni a mondatot?

Ebből a gondolkodásmódból csak úgy lehet kilépni, ha az ember érzi, hogy gyorsan és pontosan kell feldolgozni az információkat.

Ha például szereted a könyveket, akkor sok könyvet találsz, amit elolvashatsz. De ha nem tudod koherens módon felfogni a tartalmat, akkor sokáig fog tartani, amíg elolvasod a könyvet, és olvasás közben elveszíted a fonalat. Ha mégis kíváncsi vagy, hogy miről szól a könyv, akkor visszamész a könyvhöz, és megpróbálod végigolvasni. Eközben rájönnek, hogy másképp kell olvasniuk.

A napi kommunikáció az információfeldolgozás szempontjából is hasznos. A barátok közötti beszélgetések fontosak, de ami itt hasznos, az inkább egyirányú kommunikáció. Ha van olyan osztálytársad, aki mentor vagy valamilyen területen stréber, akkor lehetőséged van arra, hogy megtanítsd neki azokat az információkat, amelyeket te nem tudsz. Azok az emberek, akik olyan helyzetben vannak, hogy taníthatnak, gyakran túl nagy tudással rendelkeznek ahhoz, hogy sok felesleges részletet mondjanak. Ha gyermeke megtalálja a módját, hogy ilyen emberekkel kommunikáljon, jobban fog tudni válogatni és szelektálni az információk között.

A C anyagoknál már említettük, hogy a gyerekek a történetekkel való megismerkedésen keresztül tanulják meg, hogy melyik információ fontos, míg a D anyagoknál fontos, hogy legyen lehetőségük olyan könyveket olvasni, például illusztrált könyveket, amelyek egyre több ismeretlen és különféle ismeretről szólnak, nem pedig olyan történeteket, amelyek természetesen felkeltik az érdeklődésüket. Szülőként hatékonyabb lehet egy olyan megközelítés, amelyben segítesz a gyermekednek megtalálni és fejleszteni a szellemi kíváncsiság valamelyik területét.

QooQ